Speaker Index

A B C D E F G H
I J K L M N O P
Q R S T U V W Y
Z              

 

- A -

A
ABRAHAM GOMEZ, Elizabeth V-3 (S, 1:45pm)
ABREU, Vera M. B. P-3 (F, 3:30pm)
ADAMS, Allan W. V-1 (T, 1:45pm)
AGNESE, Alicia

S-7 (S, 10:15am)

ALFARANO, Regina Helena P-5 (S, 1:45pm)

ANDERSON, Kirk

ATA-9 (F, 3:30pm)
S-6 (S, 8:30am)

ANGELELLI, Claudia Seminar A (W, 9:00am)
T/P-4 (S, 8:30am)

ANOBILE, Michael

TAC-1 (T, 1:45pm)
APTER, Ronnie L-1 (T, 1:45pm)
ARANOVICH, Marina

SL-5 (S, 3:30pm)

ARCHIBALD, James T/P-2 (F, 1:45pm)

AUSTRAAT, Bjorn W.

TAC-2 (T, 1:45pm)
AVILA, Raúl Seminar D (W, 9:00am)
S-2 (T, 3:30pm)
   
- B -
B
BACON, Josephine ABC-6 (S, 8:30am)
BALDWIN, Denise TAC-6 (F, 4:15pm)

BARROS, María

L-5 (F, 3:30pm)
BECKER-THEYE, Betty V-1 (T, 1:45pm)
F-6 (S, 1:45pm)

BERGER, S. Edmund

ST-1 (T, 3:30pm)

BERGERON, Manon

Seminar E (W, 9:00am)
TAC-10 (S, 3:30pm)

BERGMAN, Helene D.

T/P-2 (F, 1:45pm)

BERMAN, Irene B.

N-2 (S, 8:30am)
N-3 (S, 10:15am)

BERRA DE INBATTI, Maira C.

MED-2 (S, 4:15pm)
BERRY-GRUBY, Virginia Eva V-3 (S, 2:30pm)

BLUMENTHAL, Michael A.

MED-2 (S, 3:30pm)

BODEUX, Eve Lindemuth

IC-4 (S, 10:15am)
ST-2 (S, 3:30pm)

BODKIN, Robin Orr

F-2 (F, 10:15am)

BOGGS, Ruth

G-2 (T, 4:15pm)
ATA-8 (F, 1:45pm)
G-4 (F, 3:30pm)

BOHANNON, Cecelia C.

ATA-4 (T, 3:30pm)
BONEWITZ, R.F. Derick ABC-1 (T, 1:45pm)

BONTHRONE, Robin

Seminar B (W, 9:00am)
Seminar H (W, 2:00pm)

BOTERO, Juan B. ABC-6 (S, 9:15am)
BOUTE, Henk L. V-2 (S, 10:15am)
BOZZOLI RUDOLPH, Camilla V-2 (S, 11:00am)
BRENNAN, Scott V-2 (S, 11:00am)
BRIGGS, Brian M. TAC-6 (F, 3:30pm)
BROCKBANK, Eileen T/P-2 (F, 1:45pm)
BYE, Eric A. TERM-1 (T, 2:30pm)

c C

cC
- C -
C

CAFFESSE, Luciana

TAC-8 (S, 10:15am)
CÁRDENAS, Michael R. ABC-2 (T, 3:30pm)
CASTRO, Xosé Seminar I (W, 2:00pm)
CHAMPE, Gertrud G. T/P-1 (F, 1:45pm)
CHANDLER, Brian

TAC-5 (F, 1:45pm)

CHEN, Dave C-4 (F, 3:30pm)
CHEN, Sheng-Jie I-3 (F, 10:15am)
CIPRIA, Alicia B. L-7 (S, 8:30am)
CLEMENTI, Lillian

V-2 (S, 11:00am)

COATES, Carrol F.

F-2 (F, 10:15am)

COGGINS, Pimpi S-7 (S, 10:15am)
CRIVELLO, Roberto IT-1 (S, 10:15am)
CUOMO, Glenn G-5 (S, 1:45pm)
D D
- D -
D
DAVID, Martin A. L-1 (T, 2:30pm)
DEBONIS, Silvana T. Seminar K (W, 2:00pm)
S-1 (T, 1:45pm)
S-6 (S, 9:15am)
DEGUELDRE, Christian

Seminar A (W, 9:00am)
I-3 (F, 11:00am)

DE TERRA, Diane T/P-3 (F, 3:30pm)
DIETZ, Frank G-3 (F, 10:15am)
DOWNING, Bruce T. I-2 (T, 3:30pm)

DRESEN, Kelly Jones

ABC-2 (T, 4:15pm)

 

 
- E -
E
EDINGER, Catarina P-5 (S, 1:45pm)
ENGELBERT, Jo Anne

L-6 (S, 8:30am)
T/P-5 (S, 10:15am)

ENNIS, Amanda B. ABC-1 (T, 1:45pm)
   
- F -
F
FAVOROV, Nora S. SL-4 (S, 10:15am)
FENG, Robin C-3 (F, 2:30pm)
FRANDSEN, Helle P.

N-2 (S, 8:30am)
N-3 (S, 10:15am)

FRENCH, Oliver MED-1 (S, 1:45pm)
   
- G -
G
GARCIA, Joyce Y. I-9 (S, 4:15pm)
GEERTSEN, Danyune I-1 (T, 1:45pm)
GÉMAR, Jean-Claude

Seminar C (W, 9:00am)
F-3 (F, 1:45pm)

GHODBANE, Salah ABC-5 (F, 4:15pm)
GIEK, Susanne G-2 (T, 3:30pm)
GLEASON, Alan J-1 (T, 1:45pm)
GLENN, Marcia K. ATA-8 (F, 1:45pm)
GLICK, Robert M. F-5 (S, 8:30am)
GÓMEZ FONT, Alberto S-8 (S, 1:45pm)
GREENFIELD, Marian S.

Seminar G (W, 9:00am)
T/P-2 (F, 1:45pm)

GUNTHER, Helge L. G-4 (F, 3:30pm)
GYENIS, Istvan I-5 (S, 8:30am)
   
- H -
H
HALSTED, David TAC-9 (S, 2:30pm)
HANLEN, Terry ATA-4 (T, 3:30pm)
HANNON, Marga G-4 (F, 3:30pm)
HARMER, Jacolyn T/P-3 (F, 3:30pm)
HARTMANN, Walter K. TAC-7 (S, 8:30am)
HAVENS, L. Douglas J-5 (F, 3:30pm)
HAYES, Julie C. L-5 (F, 4:15pm)
HEINEN, Danièle Y. F-4 (F, 3:30pm)
HENDZEL, Erika I-5 (S, 8:30am)
HENDZEL, Kevin S. IC-2 (T, 3:30pm)
HERMAN, Mark L-1 (T, 1:45pm)
HINE, Jr., Jonathan T.

Seminar F (W, 9:00am)
IC-1 (T, 1:45pm)
T/P-4 (S, 9:15am)

HIRAI, Sumio J-7 (S, 11:00am)
HOFFMANN, Jeffrey J. ABC-1 (T, 1:45pm)
HOWE, Jody J-5 (F, 3:30pm)
HOWE, Rachel S. J-1 (T, 2:30pm)
HURLEY, Andrew

L-4 (F, 1:45pm)
L-6 (S, 9:15am)

I

I
- I -
II
IVERSON, Steven P. ABC-7 (S, 10:15am)

J

J

- J -
 
JAMBAGE, Thierry TAC-5 (F, 1:45pm)
JÉRÔME-O'KEEFFE, Muriel V-1 (T, 1:45pm)
JOHANNING, Jon J-9 (S, 3:30pm)
JORDAN, ABC, Harvie ATA-6 (F, 11:00am)

kK

kK

- K -

kKK
KAMAL, Shuckran ATA-4 (T, 3:30pm)
KELLY, Arlene M. P-4 (S, 11:00am)
KHAZIN, Vadim I. SL-2 (F, 2:30pm)
KISSOCK, Natalia S. SL-3 (S, 8:30am)
KOBY, Geoffrey S. G-1 (T, 2:30pm)
KOHLS, Robert Alfred T/P-3 (F, 3:30pm)
KOOPMAN, Sara G. IC-5 (S, 1:45pm)
KORMAN, Yeun I-7 (S, 1:45pm)
KRAWUTSCHKE, Peter W. V-1 (T, 1:45pm)
KUZMINSKY, Anna TAC-4 (F, 10:15am)
   
- L -
 
LAMPERT, Stefan TAC-7 (S, 9:15am)
LANDERS, Clifford E.

L-2 (T, 3:30pm)
P-4 (S, 10:15am)
L-8 (S, 1:45pm)

LAU, Hartmut H. I-2 (T, 3:30pm)
LEDUC, Leticia Seminar M (W, 2:00pm)
LEVITIN, Alexis L-2 (T, 4:15pm)
LI, Gang C-2 (F, 10:15am)
LIVERMORE, Stephanie D. TAC-3 (T, 3:30pm)
LOPES, Paulo R. ST-2 (S, 4:15pm)
LYNCH, Clove TAC-4 (F, 10:15am)
   
- M -
M
MA, Yuanxi C-3 (F, 1:45pm)
MACDOUGALL, Daniel D. TAC-8 (S, 10:15am)
MACFARLANE, Ann G.

ATA-1 (T, 8:30am)
ATA-2 (T, 10:15am)
ATA-5 (F, 8:30am)
ATA-6 (F, 10:15am)

MAGEE, Mike L. G-2 (T, 4:15pm)
MARSHALL, Alicia S. S-3 (F, 10:15am)
MARTIEN, Marie C. IC-3 (S, 8:30am)
MATTESON, Edith M.

N-1 (F, 10:15am)
N-2 (S, 8:30am)
N-3 (S, 10:15am)

MCCOY, Hiroko J-4 (F, 1:45pm)
MCKEE, Julie Johnson Seminar J (W, 2:00pm)
MELBY, Alan K. TAC-3 (T, 4:15pm)

METZGER, Michael

G-4 (F, 3:30pm)
MIGUÉLEZ, Cynthia I-7 (S, 2:30pm)
MIKKELSON, Holly I-1 (T, 1:45pm)
T/P-3 (F, 3:30pm)
MORGAN, Jr., H. Randall ABC-8 (S, 3:30pm)
MORIN, Lucien V-3 (S, 2:30pm)
MORRIS, Marshall T/P-2 (F, 1:45pm)
MOSKOWITZ, Andre S-4 (F, 1:45pm)

 

 
- N -
N
NAGAICHOUK, Kyryl ABC-4 (F, 1:45pm)
NEWMAN, Patricia E. SL-2 (F, 1:45pm)
NICHOLSON, Nancy Schweda I-6 (S, 10:15am)
NIEDERMAIR, Christoph M. G-3 (F, 10:15am)
NOZAKI, Ted J-6 (S, 8:30am)
O O
- O -
O
OHANIAN, Bernard V-2 (S, 11:00am)
OLSEN, Barry S. V-2 (S, 11:00am)
   

- P -

PP
PREISSER, Gerhard Werner G-2 (T, 3:30pm)
   
- Q -
 
QUEZADA, Luis E. S-4 (F, 2:30pm)
Rr Rr
- R -
RRr
RASCON, Susan G. L-7 (S, 9:15am)
REICHMAN, Batya S. H-1 (S, 1:45pm)
REN, Youliang C-4 (F, 4:15pm)
RIALS, Susan C. TAC-10 (S, 4:15pm)
RIMALOWER, George P. ABC-3 (F, 10:15am)
RINI, Elizabeth ABC-1 (T, 1:45pm)
ROAT, Cynthia E.

I-2 (T, 3:30pm)
MED-1 (S, 2:30pm)

ROBINSON, Douglas N-4 (S, 3:30pm)
ROBINSON, Suzanne ABC-7 (S, 10:15am)
ROCK, John

IC-3 (S, 9:15am)
P-5 (S, 2:30pm)

ROMERO, Nataly I-1 (T, 1:45pm)
ROSADO-BONEWITZ, Adriana V-2 (S, 11:00am)
ROY, Francois TAC-9 (S, 1:45pm)
RUMSEY, David C. N-2 (S, 8:30am)
RUMSEY, David C. N-3 (S, 10:15am)
RUSSELL-BITTING, Alexandra P-1 (F, 10:15am)
S-5 (F, 3:30pm)

Rs

R s
- S -
SRs

SAILLARD, Jean-Luc D.

TAC-5 (F, 1:45pm)
SAKAI, Ken J-3 (F, 10:15am)
SAMU, Krisztina IC-6 (S, 3:30pm)
SAVAIN, Roger E. F-6 (S, 2:30pm)
SAWYER, David

T/P-3 (F, 3:30pm)
I-6 (S, 11:00am)

SAX, Joan Bond F-1 (T, 3:30pm)
SCHIAFFINO, Riccardo ABC-3 (F, 11:00am)
SCHNEIDER, P. Diane I-8 (S, 3:30pm)

SCHREIBER, Mordecai

TERM-2 (S, 3:30pm)
SEARLS-RIDGE, Courtney ATA-7 (F, 11:00am)
SELTZER, Yukako Y. V-2 (S, 11:00am)
SHERMAN, Steven Michael J-5 (F, 3:30pm)
SILVERSTEYN, Boris M. SL-5 (S, 3:30pm)
SKINNER, William H. TAC-10 (S, 4:15pm)
SLAVITZ, Ellen S. TAC-4 (F, 10:15am)
SPIDLE, Adrian ABC-1 (T, 1:45pm )
SPIES, Christina TAC-5 (F, 2:30pm)
STONE, Irena V. I-7 (S, 1:45pm)
STONE, Lydia Razran SL-1 (T, 1:45pm)

STROBIETTO, Rosana Paola

MED-2 (S, 4:15pm)
SUZUKI, Izumi J-8 (S, 1:45pm)
T T
- T -
TT
TABLER, Julie A. TERM-2 (S, 4:15pm)
TANG, Man-Yee C-1 (T, 3:30pm)
TEICHMAN, Diane E.

I-2 (T, 3:30pm)
I-4 (F, 3:30pm)
I-9 (S, 3:30pm)

TERESHINA, Helen L. ABC-4 (F, 1:45pm)
THEYE, Larry F-6 (S, 1:45pm)
TITUAÑA, Juan F. V-2 (S, 10:15am)
TOMII, Atsushi J-2 (T, 3:30pm)
TOMPKINS, Benjamin B. J-7 (S, 10:15am)
TU, Elizabeth A. C-3 (F, 1:45pm)
TUBB, Monique-Paule ABC-5 (F, 3:30pm)
U U
- U -
UUU

URRACA, Beatriz D.

TAC-9 (S, 2:30pm)

 

- V-
V
VELGUTH, Madeleine C. L-3 (F, 10:15am)
VIALARD, Mylène TAC-4 (F, 10:15am)
VINCENT, Anne L. F-1 (T, 3:30pm)
W W
- W -
WW
WAELTERMANN, Dieter

G-1 (T, 1:45pm)

WANG, Muriel TAC-5 (F, 1:45pm)
WEST III, Thomas L. ATA-1 (T, 8:30am)
WINTER, Manfred G-4 (F, 3:30pm)
WRIGHT, Leland D.

Seminar L (W, 2:00pm)
S-9 (S, 3:30pm)

   
- Y -
 
YUAN, Timothy T.

ATA-3 (T, 1:45pm)
P-2 (F, 1:45pm)

   
- Z -
 
ZEARO, Franco P. TAC-8 (S, 11:00am)

 

 

 

For more information, contact ATA,
phone: (703) 683-6100; fax: (703) 683-6122;
or e-mail: conference@atanet.org.